Testvérvárosi kapcsolat Leutenbach és Dunabogdány között
Dunabogdány Község Önkormányzata 1990. július 5-én hivatalossá tette az Együttműködési Nyilatkozat aláírásával partnerkapcsolatát Leutenbachhal. Leutenbach egy Stuttgart melletti település, amely három településrészből tevődik össze (Nellmersbach, Leutenbach és Weiler zum Stein).
1990-ben még Horst Gebhardt és Horváth Imre kötötte az együttműködési megállapodást, amit a következő önkormányzati ciklus polgármesterei Jürgen Kiesl és Schuszter József pecsételték meg a megállapodás meghosszabbításával. Az együttműködés kezdeményezőjének Regina Loreyt, egykori dunabogdányi lakost tekinthetjük. 1947-ben Dunabogdányból több száz embert telepítettek ki Grossenhainba, köztük Kreisz Reginát is. Innen került Leutenbachba, ahol férjhez ment.
1990-ben Dunabogdány még nem kisebbségi önkormányzatként írta alá a megállapodást. 2002-ben, a 10 éves évfordulót meghosszabbítva már német kisebbségi települési önkormányzatként írta alá a szerződést.
A meghosszabbított szerződés a 1990. július 5-i együttműködési megállapodást hívatott kiterjeszteni. Mind a német, mind a magyar partner akaratát fejezte ki a megállapodás meghosszabbításáról, hiszen az együttműködés nem várt eredményeket és óriási sikert hozott. Az együttműködést több szintre is kiterjesztették: hivatalos és nem hivatalos kapcsolatok alakultak ki. Ezért mindkét település fontosnak tartja a kapcsolat fenntartását. A megállapodás meghosszabbításakor két területre terjesztették ki az együttműködést:
- a fiatal generáció partnerkapcsolati szinten megvalósuló együttműködésének elősegítése
- a kultúra, a gazdaság, a kereskedelem és a szolgáltatás területén létrejövő partnerkapcsolatok elősegítése.
Amikor 1990-ben baden-württembergi polgármesterek Magyarországra látogattak, Dunabogdány község nem is szerepelt a települések listáján mint potenciális partner. A fent említett egykori lakónak köszönhető a kapcsolat felvétele. Már az első perctől fogva megtalálták a közös hangot, hiszen egy volt a cél: két település kiterjessze és élővé tegyen egy határokon átnyúló kapcsolatot. Ez a kapcsolat azóta több emlékezetes eseményt is megélt mind a kultúra, a sport, az önkormányzatiság és a civil élet területén.
Az ifjúság számára szabadidősportokat és csereüdültetést (tanévben nyelvtanulás céljából) szerveztek. Dunabogdányi fiatalokat foglalkoztattak Leutenbachban, sportjelvényszerző versenyben vettek részt dunabogdányiak. A dunabogdányi zenekarok eddig minden évben szereplői a „Hocketse” elnevezésű kulturális eseménynek Leutenbachban.
Az együttműködés kölcsönös segítségnyújtásra is kiterjedt: a Pfleiderer cserépüzem segítségével valósult meg a dunabogdányi templom tetőzetének újrafedése. Egy használt tűzoltóautó, egy kis tehergépkocsi, hordozható erősítő berendezés, faxkészülék, sebességmérő berendezés, iskolabútorok és táblák érkeztek Leutenbachból. 2002-es árvíz folyamán német tűzoltók érkeztek önkéntes alapon – kérés nélkül! – egy szivattyú társaságában.
Dunabogdányból Hock Ferenc és Kristóf János festőművészek állítottak ki a németországi településen és a Dunabogdányi Zeneiskola Szimfonikus Zenekara adott több koncertet. Leutenbachi amatőr művészek is állítottak ki Dunabogdányban.
Mindennek alapját a bogdányiak kitűnő német nyelvismerete szolgáltatja. Nagyban segíti a kapcsolatok kiterjesztését, hogy a község majd minden lakója beszéli, érti a német nyelvet, így kommunikációs nehézség alig adódik. A legemlékezetesebb pillanat a templomtéren található kiűzetés évfordulójára készült szobor felavatása német vendégeink társaságában. Így elmondhatjuk, hogy az a leutenbachi lakó, aki Dunabogdányba érkezik, barátként és hazatérőként ékezik a községbe.
Az oktatás terén is előrelépéseket könyvelhetünk el: eddig csak a tanulók vonatkozásában került sor csereüdültetésre, ill. nyelvtanulásra. Az utóbbi években már az óvodapedagógusok, ill. tanítók és tanárok szintjén is sor került továbbképzésekre. Idén másodszor érkezik 2 hétre egy leutenbachi tanár házaspár az általános iskolába német nyelvoktatás céljából.
A települési delegációk kétévente látogatják egymást, szakmai-baráti programokat kínálva egymásnak.