Dunabogdány Község Önkormányzata megbízta a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft-t a település mobilitási koncepciójának kidolgozásával. Jelen dokumentum a teljes dokumentáció harmadik részeként a helyzetfeltárás eddig be nem mutatott fejezeteit tartalmazza, és az egész munka lényegi elemeként a helyzetfeltárásra épülő mobilitásfejlesztési koncepciót.
Egy mobilitásfejlesztési koncepció célja, hogy a jövőbeni konkrét beavatkozások egy követhető gondolat mentén illeszkedjenek a település jövőképébe. Emiatt egy koncepciónak messzebbről kell indulnia, és minden területet figyelembe kell vennie, amely a mobilitást befolyásolja. Ennek fényében tekintettük át az összes elérhető dokumentumot, amelyek Dunabogdány mobilitásához bármilyen szinten köthetők, ezeket még az I. ütemben mutattuk be. A helyzetfeltárás során a helyi emberek véleményét különböző kérdőívekkel és interjúkkal ismertük meg, emellett pedig saját felméréseket is végeztünk a szakmai szempontok figyelembe vételével. Ezzel a módszerrel sikerült a lehető legteljesebb képet kapnunk Dunabogdány jövőképéről és mobilitási helyzetéről. A helyzetfeltárás során szerzett tudással, valamint az alapértékeink segítségével fogalmaztuk meg azokat a fejlesztési javaslatokat, amelyek hozzájárulnának Dunabogdány mobilitási helyzetének javításához. Általában nem egy mobilitásfejlesztési koncepció része, de mi egy távlati urbanisztikai elképzelést is bemutatunk, amely alapján a mobilitás
hosszútávon tervezhetővé válik. Ugyancsak nem jellemző egy koncepcióra, de mi konkrét parkolási elképzeléseket is készítettünk, több példán bemutatva, hogy egy távlati jövőképből hogyan lehet eljutni egy konkrét parkoláskiosztásig. Az egyirányúsítás kérdéskörét számítógépes szimulációval vizsgáltuk, ezáltal pontos számokat kaptunk arra, hogy megéri-e ilyen jellegű forgalom-irányítási beavatkozás a településen. A konkrét javaslatok, a pontos vizsgálatok, a szakterületeken átívelő gondolkodás határozta meg Dunabogdány mobilitásfejlesztési koncepcióját, amelyből végső soron egy intézkedési tervet fogalmaztunk meg, amelyben az általunk javasolt ütemezést írtunk le.